Wonder Woman 1984:n, Perunan ja Supercoolin ensi-iltoja lykätään – tammikuussa ennätysmäärä kotimaisia ensi-iltoja

Wonder Woman 1984. Kuva: Warner Bros.
SF Studios on päättänyt siirtää kolmen suuren ensi-iltaelokuvan julkaisua myöhemmäksi. Muutos koskee Patty Jenkinsin Wonder Woman 1984:ää, Joona Tenan Perunaa ja Teppo Airaksisen Supercoolia, joista kaksi ensin mainittua oli tulossa teattereihin joulupäivänä. Nyt Wonder Woman 1984 on saamassa ensi-iltansa 15. tammikuuta ja Peruna vielä tarkemmin määrittelemättömänä päivänä tammikuun aikana. Supercool, joka oli tulossa teattereihin 1. tammikuuta, siirtyy nyt helmikuulle.
Vielä viikko sitten joulupäivä näytti lupaavalta elokuvateattereiden ja katsojien kannalta, sillä yhdelle päivälle oli luvassa neljä suurta ensi-iltaa. Wonder Woman 1984:n ja Perunan lisäksi jouluyleisöä olivat tulossa tavoittelemaan Marko Röhrin luontodokumentti Tunturin tarina ja Taavi Vartian lastenelokuva Pertsa & Kilu. Viime viikolla niiden ensi-iltoja siirrettiin tammikuulle: Tunturin tarina tulee teattereihin 29. päivä ja Pertsa & Kilu 15. päivä.
Tammikuusta on tulossa erittäin kilpailtu kuukausi, sillä neljän viikon aikana teattereihin on tulossa ennätykselliset kuusi kotimaista elokuvaa. Perunan, Tunturin tarinan ja Pertsan & Kilun lisäksi luvassa ovat Hannaleena Haurun Fucking with Nobody, Juuso Syrjän ohjaama dokumenttielokuva jääkiekkoilija Jere Karalahdesta, Marja Pyykön suuren budjetin lastenelokuva Sihja ja Toni Laineen ohjaama Syke-elokuva: Hätätila.
Karalahden ensi-ilta on keskiviikkona 13. tammikuuta, Sihjan 22. tammikuuta ja Syke-elokuvan 29 .tammikuuta. Fucking with Nobody saa ensi-iltansa tammikuun loppupuolella.
Tammikuun 2021 ensi-illat (tilanne 14.12.2020)
| 13.1. | Karalahti |
Juuso Syrjä |
| Mother | Bong Joon-ho | |
| 15.1. | Wonder Woman 1984 | Patty Jenkins |
| Pertsa & Kilu |
Taavi Vartia | |
| Sound of Metal | Darius Marder | |
| 22.1.. | Sihja |
Marja Pyykkö |
| Babyteeth | Shannon Murphy | |
| Bodies at Rest | Renny Harlin | |
| Lupaava nuori nainen | Emerald Fennel | |
| 29.01. | Tunturin tarina |
Marko Röhr |
| Syke-elokuva: Hätätila |
Toni Laine | |
| Kuka pelkää noitia | Robert Zemeckis | |
| Persian oppitunnit | Vadim Perelman |
päivitetty klo 15.21: Fucking with Nobodyn ensi-ilta on tammikuun loppupuolella, ei 1.1. kuten aiemmin mainittiin.