Jättibudjetin kotimaisen lastenelokuvan traileri on julkaistu – elokuvateattereissa tammikuussa

sihja1still viljaharala
Sihjaa näyttelee Elina Patrakka. Valokuva: Vilja Harala / Tuffi Films

Marja Pyykön ohjaaman Sihja – kapinaa ilmassa -lastenelokuvan traileri on julkaistu tänään ja se on nähtävillä alla. Kirsikka Saaren ja Jenni Toivoniemen käsikirjoittaman elokuvan on tuottanut Tuffi Films Oy yhdessä alankomaalaisen Windmill Filmsin ja norjalaisen Den Siste Skillingin kanssa.

Noin 2,9 miljoonaa euroa maksanut Sihja on kaikkien aikojen kalleimpia kotimaisia lastenelokuvia. Syy korkeisiin kustannuksiin myös näkyy lopputuloksesta ja tuoreesta trailerista. Ohjaaja Pyykkö pitää juttua kunnianhimoisena.

– Olin jo pitkään halunnut ohjata lastenelokuvan, mutta ennen [tätä] kohdalleni ei ollut osunut riittävän kunnianhimoista ja ajassa kiinni olevaa lastenelokuvahanketta, joka olisi niin omavaloisen ihana, että uskaltautuisin kyytiin, Pyykkö kertoo levitysyhtiön tiedotteessa.

Sihjan on kuvannut alankomaalainen Remko Schnorr, leikannut norjalainen Jon Endre Mørk, lavastanut Otso Linnalaakso ja puvustanut Emmi Leeve. Pääosissa nähdään Elina Patrakka, Justus Hentula, Elmer Bäck, Elena Leeve, Eero Ritala ja Pirjo Lonka.

SF Studiosin levittämä elokuva saa ensi-iltansa 15. tammikuuta.

ISSN 2342-3145. Avattu lokakuussa 2008. Noin 30 600 eri kävijää kuukaudessa (1/2024).