Neiti Nimismies on Eino Salmelaisen ohjaama

Neiti Nimismies ja Eino Salmelainen.
Lähes 90 vuotta sitten Tampereella kuvattiin puolituntinen Neiti Nimismies -elokuva, joka jäi kesken ja elokuvan tuotantoyhtiön hyllylle pölyttymään. Viimeviikkoisessa artikkelissamme totesimme teatterinjohtaja Eino Salmelaisen (1893–1975) olevan mahdollisesti elokuvan ohjaaja, mille nyt on saatu käytännöllisesti katsoen vahvistus. Jutun yhteydessä julkaistusta valokuvasta, jossa nähdään kaksi miestä elokuvan kuvauksissa kameran takana, ovat KAVI:n tutkijat tunnistaneet Salmelaisen.
Teatterineuvos Salmelaisen elokuvaura oli onnettomien sattumusten sarjaa. Ensin Neiti Nimismies jäi yhtä lisäkuvausjaksoa vaille kesken, eikä elokuvaa esitetty lainkaan sen 30-minuuttisessa muodossa (täydellisenäkään se tuskin olisi siitä montaa minuuttia pidentynyt). Kymmenen vuotta myöhemmin Neiti Nimismiehen tuottaneen Kinosto Oy:n Väinö Mäkelä suunnitteli Urho Karhumäen Avoveteen-romaanin filmatisointia, jonka ohjaajaksi Salmelainen oli tulossa. Se jäi toteutumatta, kun Roland af Hällströmin ohjaama Paimen, piika ja emäntä (1938) ei menestynyt toivontunlaisesti.
1940-luvulla Salmelaisen näyttämösovitus Minna Canthin Sylvistä sai Suomen Filmiteollisuuden johtaja T. J. Särkän tuottamaan aiheesta uuden filmatisoinnin. Salmelainen laati elokuvakäsikirjoitusluonnoksen ja hänestä myös oli tuleva elokuvan ohjaaja, mutta toisin kävi jälleen. Särkkä laati itse uuden elokuvakäsikirjoituksen ja myös sen ohjasi; Sylvi valmistui vuonna 1944.
