Hymyilevä mies ja Tyttö nimeltä Varpu saivat 10 Jussi-ehdokkuutta

hymyilevamies3
Hymyilevä mies. Kuva: Kuokkasen kuvaamo

Juho Kuosmasen ohjaama Hymyilevä mies ja Selma Vilhusen ohjaama Tyttö nimeltä Varpu saivat eniten Jussi-ehdokkuuksia, jotka Filmiaura ry:n hallitus julkisti tänään kello 13. Kuosmasen ja Vilhusen esikoiselokuvat saivat kummatkin kymmenen ehdokkuutta, Aleksi Salmenperän Jättiläinen puolestaan kahdeksan ehdokkuutta.

Parhaan elokuvan Jussista kilpailee viisi elokuvaa: Rovio Animation Oy:n Angry Birds -elokuva, Don Films Oy:n Bodom, Elokuvayhtiö Aamu Oy:n Hymyilevä mies, Helsinki-filmi Oy:n Jättiläinen ja Making Movies Oy:n Tyttö nimeltä VarpuSuomalais-yhdysvaltalaisena yhteistuotantona valmistunut Angry Birds -elokuva ei saanut muita ehdokkuuksiaBodom on sekin ehdolla parhaan elokuvan kategorian lisäksi vain parhaasta naispääosasta ja äänisuunnittelusta. Bodom on sen tuottaneen Don Films Oy:n ensimmäinen pitkä elokuva.

Parhaan ohjauksen Jussi-ehdokkaiksi pääsivät Juho Kuosmanen Hymyilevästä miehestä, Aleksi Salmenperä Jättiläisestä ja Selma Vilhunen Tyttö nimeltä Varvusta. Kuosmanen ja Vilhunen ovat molemmat esikoisohjaajia, kun taas Salmenperällä on takanaan jo viisi pitkää elokuvaa ja lisäksi hän voitti parhaan ohjauksen Jussin viime vuonna.

Näyttelijäkategorioiden erikoisuus on parhaan miespääosan yhteisehdokkuus Antti Holmalle ja Riku Niemiselle Kanelia kainaloon, Tatu ja Patu! -elokuvasta. Koskaan aiemmin Jussi-palkintojen historiassa näyttelijäkategorioissa ei ole huomioitu kaksikoita.

Tyystin vaille ehdokkuuksia jäivät mm. Tiina Lymin ÄkkilähtöTuukka Temosen Teit meistä kauniinAlli Haapasalon SyysprinssiVille Jankerin Onnenonkija ja Aleksi Mäkelän Love Records – Anna mulle Lovee.

Jussit jaetaan 24. maaliskuuta

Jussi-ehdokkuudet nimeävään asiantuntijaraatiin kuuluivat tuottaja Misha Jaari, ohjaaja JP Siili, käsikirjoittaja Karoliina Lindgren, näyttelijät Mari Perankoski ja Heikki Nousiainen, musiikintekijä Kerkko Koskinen, pukusuunnittelija Marjatta Nissinen, lavastaja Markku Pätilä, maskeeraaja Kati Koskela, kuvaaja Tahvo Hirvonen, leikkaaja Ben Mercer, äänisuunnittelija Timo Anttila, elokuvakriitikko Juha Rosenqvist sekä Filmiauran hallituksesta puheenjohtaja Manna Katajisto, varapuheenjohtaja Riina Liukkonen ja jäsenet Kalle Kinnunen, Matti Paunio, Mika Siltala ja Minna Lampolahti. Hallituksen jäsenistä Lauri Nurkse oli jäävi eikä osallistunut ehdokkaiden valintaan.

Lopulliset voittajat valitsee Filmiaura ry:n jäsenistö suljetulla lippuäänestyksellä. Jussi-palkinnot jaetaan Kaapelitehtaan Merikaapelihallissa perjantaina 24.3.2017.


Jussi-ehdokkuudet 2017:

PARAS ELOKUVA
angrybirdselokuvajuliste ANGRY BIRDS -ELOKUVA – tuottajat John Cohen, Catherine Winder, Mikael Hed, David Maisel
bodomjuliste2 BODOM – tuottaja Aleksi Hyvärinen
hymyilevamiesjuliste HYMYILEVÄ MIES – tuottaja Jussi Rantamäki
jattilainenjuliste JÄTTILÄINEN – tuottajat Annika Sucksdorff & Aleksi Bardy
tyttonimeltavarpujuliste TYTTÖ NIMELTÄ VARPU – tuottajat Kai Nordberg & Kaarle Aho
PARAS OHJAUS
hymyilevamiesjuliste Juho Kuosmanen – HYMYILEVÄ MIES
jattilainenjuliste Aleksi Salmenperä – JÄTTILÄINEN
tyttonimeltavarpujuliste Selma Vilhunen – TYTTÖ NIMELTÄ VARPU
PARAS KÄSIKIRJOITUS
hymyilevamiesjuliste Mikko Myllylahti & Juho Kuosmanen – HYMYILEVÄ MIES
jattilainenjuliste Pekko Pesonen – JÄTTILÄINEN
tyttonimeltavarpujuliste Selma Vilhunen – TYTTÖ NIMELTÄ VARPU
PARAS MIESPÄÄOSA
hymyilevamiesjuliste Jarkko Lahti – HYMYILEVÄ MIES
jattilainenjuliste Joonas Saartamo – JÄTTILÄINEN
kaneliakainaloontatujapatujuliste Antti Holma & Riku Nieminen – KANELIA KAINALOON, TATU JA PATU!
PARAS NAISPÄÄOSA
bodomjuliste2 Mimosa Willamo – BODOM
nuotinvierestajuliste Leena Uotila – NUOTIN VIERESTÄ
tyttonimeltavarpujuliste Linnea Skog – TYTTÖ NIMELTÄ VARPU
PARAS MIESSIVUOSA
hymyilevamiesjuliste Eero Milonoff – HYMYILEVÄ MIES
jattilainenjuliste Jani Volanen – JÄTTILÄINEN
tyttonimeltavarpujuliste Lauri Maijala – TYTTÖ NIMELTÄ VARPU
PARAS NAISSIVUOSA
hymyilevamiesjuliste Oona Airola – HYMYILEVÄ MIES
tulenmorsianjuliste Kaija Pakarinen – TULEN MORSIAN
tyttonimeltavarpujuliste Paula Vesala – TYTTÖ NIMELTÄ VARPU
PARAS KUVAUS
hymyilevamiesjuliste J-P Passi – HYMYILEVÄ MIES
jattilainenjuliste Tuomo Hutri – JÄTTILÄINEN
tyttonimeltavarpujuliste Tuomo Hutri – TYTTÖ NIMELTÄ VARPU
PARAS LEIKKAUS
hymyilevamiesjuliste Jussi Rautaniemi – HYMYILEVÄ MIES
jattilainenjuliste Samu Heikkilä – JÄTTILÄINEN
sotajamielenrauhajuliste Matti Näränen – SOTA JA MIELENRAUHA
PARAS MUSIIKKI
jarventarinajuliste Panu Aaltio – JÄRVEN TARINA
samurairaunireposaarelainenjuliste Moderni Kanuuna: Pasi Salmi, Mika Rättö, Harri Sippola, Sami Sänpäkkilä – SAMURAI RAUNI REPOSAARELAINEN
kaneliakainaloontatujapatujuliste Juri Seppä & Miska Seppä – KANELIA KAINALOON, TATU JA PATU!
PARAS LAVASTUS
jattilainenjuliste Otso Linnalaakso – JÄTTILÄINEN
pahankukatjuliste Santtu Toivola – PAHAN KUKAT
tyttonimeltavarpujuliste Sattva-Hanna Toiviainen – TYTTÖ NIMELTÄ VARPU
PARAS PUKUSUUNNITTELU
hymyilevamiesjuliste Sari Suominen – HYMYILEVÄ MIES
pahankukatjuliste Jaana Isokangas & Anna Vilppunen – PAHAN KUKAT
tyttonimeltavarpujuliste Tiina Kaukanen – TYTTÖ NIMELTÄ VARPU
PARAS MASKEERAUSSUUNNITTELU
hymyilevamiesjuliste Salla Yli-Luopa – HYMYILEVÄ MIES
samurairaunireposaarelainenjuliste Anna Elo & Mika Rättö – SAMURAI RAUNI REPOSAARELAINEN
tyttonimeltavarpujuliste Pia Mikkonen – TYTTÖ NIMELTÄ VARPU
PARAS ÄÄNISUUNNITTELU
bodomjuliste2 Panu Riikonen – BODOM
kuunmetsankaisajuliste Timo Peltola & Jukka Nurmela – KUUN METSÄN KAISA
pahankukatjuliste Kirka Sainio – PAHAN KUKAT
PARAS DOKUMENTTIELOKUVA
kuunmetsankaisajuliste KUUN METSÄN KAISA – ohjaaja Katja Gauriloff
sotajamielenrauhajuliste SOTA JA MIELENRAUHA – ohjaaja Ari Matikainen
takaisinpintaanjuliste TAKAISIN PINTAAN – ohjaaja Juan Reina

ISSN 2342-3145. Avattu lokakuussa 2008. Noin 30 600 eri kävijää kuukaudessa (1/2024).