Olavi Virrasta tekeillä elokuva, Timo Koivusalo ohjaa

Olavi Virta elokuvassa Minä soitan sinulle... illalla... (1954). Kuva: KAVI
Timo Koivusalon Artista Filmi Oy -tuotantoyhtiö sai Suomen elokuvasäätiöltä 30 000 euron kehittämiestuen Olavi Virrasta kertovaa elämäkertaelokuvaa varten. Olavi Virta -nimellä kulkeva elokuvasta on tulossa Koivusalon ohjaama, käsikirjoittama ja tuottama.
– Minulla on ollut tämä hanke mielessä ja osittain vireilläkin jo vuodesta 1999, jolloin Kulkuri ja joutsen valmistui, Koivusalo kertoo. Virta nähtiin Raimo Grönbergin näyttelemänä sivuhahmona Tapio Rautavaarasta ja Reino Helismaasta kertoneessa Kulkurissa ja joutsenessa, joka oli Koivusalon ensimmäinen vakava elokuva viiden Pekko aikamiespoika -komedian jälkeen. – Sen jälkeen tartuimme kuitenkin Irwin Goodmaniin, Koivusalo toteaa. Goodmanista kertova Rentun ruusu valmistui vuonna 2001.
– Noihin aikoihin myös Pauli Virta oli yhteyksissä muutamia kertoja ja toivoi, että voisin tarttua aiheeseen, joka oli niin monasti jäänyt toteutumatta ja asiaa kehiteltiin. Tuolloin meillä Artista Filmin puitteissa aina kuitenkin jokin muu projekti liikahti eteenpäin, ohjaaja-tuottaja jatkaa. Kulkurin ja joutsenen ja Rentun ruusun jälkeen Koivusalo ohjasi elämäkertaelokuvan Jean Sibeliuksesta.

Timo Koivusalo. Kuva: Artista Filmi
– Itse tuon aikakauden ja musiikin ystävänä tunnen aiheen erittäin läheiseksi ja innostavaksi. Itselläni oli aikanaan kunnia tehdä yhteistyötä mm. maestro Jaakko Salon kanssa, joka teki Olan kanssa parhaat ja teknisesti laadukkaimmat äänitykset Scandialle 1960-luvun alussa, jolloin Virran äänikin oli ehdottomasti parhaimmillaan, Koivusalo toteaa.
Elokuvamusiikinkin säveltäjänä tunnettu Salo teki musiikin kuuteen Koivusalon elokuvaan ja tuotti tämän Fazerille tekemän äänilevyn. – Noina aikoina sain mahtavaa ensikäden tietoa mm. Olavi Virran elämänkulusta ja mahtavan määrän tarinoita ja anekdootteja, joita olen nyt käsikirjoituksessa voinut hyödyntää. Itselleni toki myös keikkamaailma on tuttua ja se antaa myös valmiuksia ja intoa kyseisen legendan tarinan valkokankaalle saattamiseksi.
Olavi Virrasta on yritetty elokuvaa aiemminkin. Näistä hankkeista tunnetuin on Claes Olssonin Kinoproduction Oy:n kehittelemä Täysikuu, jonka Paavo Westerbergin piti ohjata. Vuodelle 2011 kaavaillulla elokuvalla oli levittäjäkin ja 250 000 katsojan katsojatavoite.
– Vuosien saatossa erinäisiä hankkeita kyseisen aiheen tiimoilta on ollut muillakin, mutta jokainen tuottaja ja tuotantoyhtiö tekee omat ratkaisunsa. Olan pojan tyttäreen eli Pauli Virran tyttäreen Pauliina Virtaan olen ollut yhteydessä ja informoinut häntä elokuvahankkeesta, johon hän suhtautuu erittäin myönteisesti, Koivusalo kertoo. – Toivotaan, että hankkeemme etenee suotuisissa tuulissa ja ensi vuonna elokuvakamerat kävisivät.
Musiikin ohella Virta teki mittavan uran elokuvanäyttelijänä: vuosina 1939–1960 hänet nähtiin kaikkiaan 19 pitkässä näytelmäelokuvassa. Suurimmat roolinsa Virta teki Armand Lohikosken ohjaustöissä Minä soitan sinulle... illalla... (1954), Pekka Puupää kesälaitumilla (1953), Pekka ja Pätkä lumimiehen jäljillä (1954), Pekka ja Pätkä puistotäteinä (1955) sekä Ville Salmisen Kipparikvartetissa (1952) ja Ossi Elstelän Kahdessa vanhassa tukkijätkässä (1954).