Syksyn kotimaisten ensi-iltojen trailerit

hymyilevamies1
Hymyilevä mies. Kuva: Kuokkasen kuvaamo

Kotimaisen elokuvan syystarjonta koostuu niin kokeneempien kuin debyyttinsäkin tekevien ohjaajien elokuvista. Näistä ohjaajista kokenein on Saara Cantell kuudella elokuvallaan. Antti J. Jokisella on takanaan kolme filmiä, kun taas Taavi Vartia ja Taneli Mustonen ovat ohjanneet aiemmin kaksi elokuvaa. Selma Vilhunen, Tuukka Temonen, Juho Kuosmanen, Alli Haapasalo ja Rike Jokela tuovat kaikki ensi-iltaan ensimmäisen pitkän näytelmäelokuvansa, vaikka kullakin on runsaasti kokemusta elokuvan ja osalla myös television palveluksestakin.

Elo–joulukuussa ensi-iltansa saa peräti kaksitoista elokuvaa, joista yksi on kansainvälinen vähemmistötuotanto ja yksi dokumenttielokuva.


Esikoisohjaajat:

Selma Vilhunen (s. 1976) on ohjannut useita lyhyt-, televisio- ja dokumenttielokuvia, mutta parhaiten hänet tunnetaan Oscar-ehdokkuuden saaneesta Pitääkö mun kaikki hoitaa? -lyhytelokuvastaan (2012). Vuonna 2014, jolloin Vilhunen oli Oscar-ehdokkaana, ensi-iltansa sai hänen ohjaamansa pitkä dokumenttielokuva Laulu. Vilhusen esikoispitkä Tyttö nimeltä Varpu on hänen itsensä käsikirjoittama perhedraama, jonka tuotannosta vastaavalle Making Movies Oy:lle Vilhunen oli aikanaan kirjoittamassa Petri Kotwican Koti-ikävä-esikoiselokuvaa (2005). 

Tuukka Temonen (s. 1975) sai mainetta elokuvantekijänä Presidentintekijät-dokumenttielokuvallaan (2014) ja myös hänen ensimmäinen pitkä näytelmäelokuvansa on vahvasti sidoksissa todellisuuteen. Temosen ja hänen vaimonsa Olga Temosen tuottama Teit meistä kauniin kertoo Apulanta-yhtyeen syntyvaiheista, joista Temonen yhtyeen silloisena basistina on varmasti hyvin perillä. Teit meistä kauniin on yli miljoonan euron elokuva, mutta kaikki sen päätekijät ohjaajasta käsikirjoittajaan, tuottajasta kuvaajiin ja leikkaajasta lavastajaan ovat kaikki ensimmäistä kertaa näissä tehtävissä pitkässä näytelmäelokuvassa. Osalla on silti vuosikymmentenkin kokemus elokuva-alalta.

Juho Kuosmanen (s. 1979) menestyi Cannesin filmifestivaaleilla jo lyhyillä ja puolipitkillä elokuvillaan, mutta ensimmäisen pitkän elokuvansa hän on saanut valmiiksi vasta tänä vuonna. Hymyilevä mies on kuvattu 16 mm:n kääntöfilmille ja vieläpä mustavalkoisena, mutta vielä erikoisempaa kotimaisen elokuvan rintamalla on sen menestys Cannesissa: elokuva valittiin Un Certain Regard -sarjaan, jonka pääpalkinnon se voitti. Hymyilevän miehen tuotannosta vastaa Elokuvayhtiö Aamu Oy, jonka edellinen suurempi tuotanto oli Matti Ijäksen Kaikella rakkaudella (2012).

Alli Haapasalo (s. 1977) on jo pitkään asunut New Yorkissa ja opiskellut elokuvaa niin siellä kuin Helsingissäkin. Hänen aiemmista töistään tunnetuin on tunnin mittainen televisioelokuva Kukkulan kuningas (2009). Haapasalon esikoispitkä Syysprinssi on hänen itsensä käsikirjoittama ja pohjautuu Anja Kauranen-Snellmanin samannimiseen romaaniin. Elokuvan tuotannosta vastaa Solar Films Oy, joka on aiemmin tuottanut jo kymmenen esikoisohjausta, viimeisimmäksi Tiina Lymin Äkkilähdön aiemmin tänä vuonna.

Risto "Rike" Jokela (s. 1964) on Temosen ohella syksyn esikoisohjaajista kaikkein kokeneimpia. Jokela on ohjannut viimeisen parinkymmenen vuoden aikana lukuisia televisiosarjoja, mm. Pulkkisen (1999), Remontin (2003) ja Firman (2005). Hänen viimeisin televisiotyönsä on tämänvuotinen Kynsin hampain -sarja.

Ohjaamisen ohella Jokela on myös kuvannut useita televisiotuotantoja sekä yhden pitkän elokuvan, Juoppohullun päiväkirjan (2012). Jokelan oma esikoisohjaus on Aino Havukaisen lastenkirjoihin pohjautuva Kanelia kainaloon, Tatu ja Patu!, jonka Dionysos Films Oy on tuottanut.


Syksyn kotimaiset ensi-iltaelokuvat numeroina:

  • 1 dokumenttielokuva (Isäni tähtien takaa)
  • 1 kansainvälinen yhteistuotanto vähemmistöosuudella (Girls Lost)
  • 2 lastenelokuvaa (Rölli ja kaikkien aikojen salaisuus, Kanelia kainaloon, Tatu ja Patu!)
  • 2 jatko-osaa (Rölli ja kaikkien aikojen salaisuus, Luokkakokous 2)
  • 2 kirjafilmatisointia (Syysprinssi, Kanelia kainaloon, Tatu ja Patu!)
  • 2 elokuvaa ohjaaja Taneli Mustoselta (Bodom, Luokkakokous 2)
  • 3 naisten ohjaamaa elokuvaa (Tyttö nimeltä Varpu, Syysprinssi, Tulen morsian)
  • 3 elokuvaa Solar Filmsiltä (Pahan kukat, Syysprinssi, Luokkakokous 2)
  • 4 tositapahtumiin ja todellisiin henkilöihin pohjautuvaa elokuvaa (Bodom, Hymyilevä mies, Teit meistä kauniin, Tulen morsian)
  • 4 epookkia (Hymyilevä mies, Teit meistä kauniin, Tulen morsian, Syysprinssi)
  • 5 esikoisohjausta (Hymyilevä mies, Teit meistä kauniin, Tyttö nimeltä Varpu, Syysprinssi, Kanelia kainaloon, Tatu ja Patu!)
  • 1 443 000 euroa, näytelmäelokuvan keskibudjetti (ilman Girls Lostia)
  • 14 500 000 euroa, näytelmäelokuvien tuotantokustannukset yhteenlaskettuna (ilman Girls Lostia)

 

Syksyn kotimaisten ensi-iltojen trailerit:

Bodom
Ensi-ilta: 19.8. | Levitys: Future Film

Ohjaus: Taneli Mustonen | Käsikirjoitus: Taneli Mustonen, Aleksi Hyvärinen | Tuotanto: Aleksi Hyvärinen / Don Films Oy
Pääosissa: Mikael Gabriel, Mimosa Willamo, Santeri Mäntylä

Hymyilevä mies
Ensi-ilta: 2.9. | Levitys: B-Plan Distribution | 93 min | K7

Ohjaus: Juho Kuosmanen | Käsikirjoitus: Juho Kuosmanen, Mikko Myllylahti | Tuotanto: Jussi Rantamäki / Elokuvayhtiö Aamu Oy
Pääosissa: Jarkko Lahti, Oona Airola, Eero Milonoff, John Bosco, Jr.

Teit meistä kauniin
Ensi-ilta:
7.9. | Levitys: Kuusan Kino | 100 min

Ohjaus: Tuukka Temonen | Käsikirjoitus: Niisku Haapala | Tuotanto: Tuukka Temonen, Olga Temonen / Optipari Oy
Pääosissa: Roope Salminen, Mimosa Willamo, Iiro Panula, Tatu Sinisalo

Tulen morsian
Ensi-ilta: 9.9. | Levitys: Nordisk Film

Ohjaus: Saara Cantell | Käsikirjoitus: Saara Cantell, Leena Virtanen | Tuotanto: Markku Flink / Periferia Productions Ky
Pääosissa: Tuulia Eloranta, Lauri Tanskanen, Magnus Krepper

Rölli ja kaikkien aikojen salaisuus
Ensi-ilta: 16.9. | Levitys: Nordisk Film | 82 min

Ohjaus ja käsikirjoitus: Taavi Vartia | Tuotanto: Marko Röhr / MRP Matila Röhr Productions Oy
Pääosissa: Allan Tuppurainen, Linnéa Röhr, Alina Tomnikov, Amos Brotherus, Iina Kuustonen, Krista Kosonen

Tyttö nimeltä Varpu
Ensi-ilta:
23.9. | Levitys: B-Plan Distribution

Ohjaus ja käsikirjoitus: Selma Vilhunen | Tuotanto: Kaarle Aho, Kai Nordberg / Making Movies Oy
Pääosissa: Linnea Skog, Paula Vesala,

 

Pahan kukat
Ensi-ilta:
30.9. | Levitys: Future Film

Ohjaus ja käsikirjoitus: Antti J. Jokinen | Tuotanto: Markus Selin, Jukka Helle / Solar Films Oy
Pääosissa: Juno, Viljami Nojonen, Diana Tenkorang, Eero Aho, Alma Pöysti, Mikael Gabriel, Krista Kosonen, Tommi Korpela

Syysprinssi
Ensi-ilta: 14.10. | Levitys: Future Film

Ohjaus ja käsikirjoitus: Alli Haapasalo | Alkuperäisteos: Anja Kauranen-Snellmanin romaani | Tuotanto: Markus Selin, Jukka Helle / Solar Films Oy
Pääosissa: Laura Birn, Lauri Tilkanen, Johannes Holopainen, Olavi Uusivirta, Paula Vesala

Kanelia kainaloon, Tatu ja Patu!
Ensi-ilta: 19.10. | Levitys: Nordisk Film

Ohjaus: Rike Jokela | Käsikirjoitus: Aino Havukainen | Alkuperäisteos: Aino Havukaisen ja Sami Toivosen lastenkirjat | Tuotanto: Riina Hyytiä / Dionysos Films Oy
Pääosissa: Antti Holma, Riku Nieminen, Eedit Patrakka, Sulevi Peltola, Pirjo Lonka

Isäni tähtien takaa
Ensi-ilta:
11.11. | Levitys: Pirkanmaan elokuvakeskus

Ohjaus ja käsikirjoitus: Einari Paakkanen | Tuotanto: Elina Pohjola / Pohjola-filmi Oy

 

Tulossa myös Taneli Mustosen Luokkakokous 2 ja ruotsalais-suomalainen yhteistuotanto Girls Lost

ISSN 2342-3145. Avattu lokakuussa 2008. Noin 30 600 eri kävijää kuukaudessa (1/2024).