Minka Kuustonen ja Olavi Uusivirta Jankerin komedian pääosiin

minkakuustonen
Minka Kuustonen Kesäkavereissa. Solar Films.

Minka Kuustonen ja Olavi Uusivirta näyttelevät pääroolit Ville Jankerin ohjaamassa ja Pekko Pesosen käsikirjoittamassa Onnenonkija-komediassa, joka kuvataan kesällä Turun seudulla. Helsinki-filmin Miia Haaviston tuottaman elokuvan ensi-ilta on ensi keväänä. Nordisk Filmin levittämän elokuvan budjetti on 1,3 miljoonaa euroa, josta Elokuvasäätiön tuen osuus on 650 000 euroa.

Onnenonkija on "komedia maksuhäiriöistä, elämäntapavalinnoista ja kahdesta nuoresta haaveilijasta", jossa Kuustosen näyttelemä muotibloggaaja Marja ei tienaakaan blogillaan mitään ja Uusivirran näyttelemä Olavi puolestaan yrittää unohtaa olevansa rikas.

Jankerin edellinen elokuva, debyyttiohjaus Pussikaljaelokuva (2011) sai kaksi Jussi-ehdokkuutta ja 79 994 katsojaa. Onnenonkijan käsikirjoittanut Pesonen toimi dramaturgina Pussikaljaelokuvassa. Viimeisimmäksi Pesonen on laatinut Mielensäpahoittajan (2014) viimeisen käsikirjoitusversion ja kynäillyt jatko-osan kirjoittamalleen Napapiirin sankareille (2010). Teppo Airaksisen ohjaama Napapiirin sankarit 2 saa ensi-iltansa syksyllä.

Kuustonen on viimeksi nähty valkokankaalla Inari Niemen Kesäkavereissa (2014), josta hän sai parhaan naissivuosanäyttelijän Jussi-ehdokkuuden. Uusivirta puolestaan nähtiin viimeksi Simo Halisen Kerron sinulle kaiken -draamassa (2013), ja elokuussa saa ensi-iltansa hänen tuorein filminsä, Oskari Sipolan ohjaama Ollaan vapaita.

ISSN 2342-3145. Avattu lokakuussa 2008. Noin 30 600 eri kävijää kuukaudessa (1/2024).