Napapiirin sankarit saa jatko-osan

Napapiirin sankarit (2010). Sandrew Metronome Distribution (Future Film)
Dome Karukosken ohjaamalle Napapiirin sankarit -hittikomedialle tehdään jatko-osa, Helsingin Sanomat kertoo. Lehden mukaan Teppo Airaksisen ohjaaman ja Pekko Pesosen käsikirjoittaman elokuvan kuvaukset aloitetaan syksyllä, ja ensi-iltansa elokuva saa lokakuussa 2015.
Jatko-osan tuotannosta vastaa Yellow Film & TV Oy:n Jarkko Hentula ja Olli Haikka, Karukosken toimiessa vastaavana tuottajana. Haikka oli vastaavana tuottajana Karukosken Napapiirin sankareissa (2010), joka sai Suomen elokuvateattereista lähes 385 000 katsojaa. Lisäksi elokuva pyöri Ranskan teattereissa yli 60 000 katsojalle.
– Kun alkuperäisen elokuvan tuottanut Helsinki-filmi irrottautui Yellow Film & TV -konsernista vuoden 2012 lopussa, niin samalla sovittiin, että Napapiirin sankarit -elokuvan oikeudet jäävät Yellow'lle. Tässä prosessissa toki Yellow'n toimitusjohtaja Olli Haikalla oli merkittävä rooli, tuottaja Hentula kertoo Elokuvauutiset.fi:lle.
Jatko-osassa seurataan Jussi Vatasen ja Pamela Tolan näyttelemän pariskunnan yrityksiä löytää juhannusyönä kadonnut lapsensa. Helsingin Sanomien mukaan Vatasen ja Tolan lisäksi rooleihinsa palaavat myös Kari Ketonen, Timo Lavikainen ja Miia Nuutila.
Jussi Vatasen kanssa Airaksinen on tehnyt Ylellä nähdyn Kimmo-televisiosarjan ja ohjaajan esikoispitkän Kulman pojat (2012), joka sai reilut 55 000 katsojaa. Airaksinen oli vuonna 2011 mukana kehittelemässä Me Rosvolat -nimistä lastenelokuvaa, joka hänen oli tarkoitus ohjata Kinoproduction Oy:lle. Viimeisimmän tiedon mukaan edelleen kehitteillä olevan elokuvan ohjaaja on nyt Marjut Komulainen.
Yellow Film & TV:llä on lisäksi kehitteillä Minna Lindgrenin Kuolema ehtoolehdossa -romaanin filmatisointi, jonka Neil Hardwick ohjaa. Televisiolle työskennellyt ohjaajaveteraani debytoi pitkän elokuvan ohjaajana Hentulan tuottamalla Jos rakastat -musiikkielokuvalla, joka tuli ensi-iltaan samana vuonna Napapiirin sankarien kanssa. Katsojia kertyi hieman yli 85 000.