Tom of Finlandista kehitteillä myös toinen elokuva

Taiteilija Touko Laaksosesta, alias Tom of Finlandista, on tällä hetkellä kehitteillä kaksikin kotimaista elokuvaa. Dome Karukosken ohjaamasta ja Helsinki-Filmin tuottamasta elokuvasta tiedotettiin toissapäivänä Toronton elokuvajuhlien yhteydessä. Toinen elokuvaprojekti on uuden tuotantoyhtiön ja debytoivien ohjaajien Tom the Movie, jonka teaseri on saanut YouTubessa yli 215 000 katsojaa.

Tom the Movien tuottaa Special Film Company ja ohjaavat Henri Huttunen ja Vesa Kuosmanen. Elokuvan pääroolin näyttelee 3 Simoa -komediassa ensimmäisen suuren elokuvaroolinsa tehnyt Olli Rahkonen. Elokuvan on määrä valmistua vuonna 2015.

Helsingin Sanomien (10.9.) mukaan Tom of Finland -perinnesäätiö tukee Karukosken hanketta ja haluaa estää Huttusen & Kuosmasen elokuvan teon.

 


ISSN 2342-3145. Avattu lokakuussa 2008. Noin 30 600 eri kävijää kuukaudessa (1/2024).