Turhapuro-elokuvien Yrjö Parjanne kuoli
Suomen Kansallisteatterissakin viidentoista vuoden ajan näytellyt Yrjö Parjanne kuoli eilen torstaina 83 vuoden ikäisenä, kertoo Iltalehti.
Parjanne näytteli Ylen Televisioteatterissa ja monissa muissa Ylen tuotannoissa jo ennen elokuvauraansa. TV-kauden töistä tunnetuimpia ovat everstin roolit Veli-Matti Saikkosen elokuvissa Manillaköysi (1976) ja Tykkimies Kauppalan viimeiset vaiheet (1977). Myös filmirooleissaan Parjanne nähtiin usein upseerien tai virkamiesten rooleissa: Matti Kassilan Nataliassa (1979) hän oli asemavirkailija, Jaakko Pakkasvirran Pedon merkissä (1981) kapteeni, Ere Kokkosen jättimenestyksessä Uuno Turhapuro armeijan leivissä (1984) eversti kuin myös Rauni Mollbergin Tuntemattomassa sotilaassa (1955). Kokkosen Uuno Epsanjassa- (1985) ja Uuno Turhapuro muuttaa maalle -filmeissä (1986) sekä Spede Pasasen ohjaamassa Uuno Turhapuro kaksoisagentissa (1987) Parjanne näytteli ministeriä. Kokkosen Hei kliffaa hei! -elokuvassa (1985) hän oli varatuomari, Edvin Laineen Akallisessa miehessä (1986) taas kirkkoherra.
Parjanteen viimeiseksi elokuvaksi jäi Saara Cantellin Kohtaamisia-elokuvassa (2009) tehty sairaan vanhuksen rooli, joka poikkesi täysin hänen aikaisemmista filmitehtävistään.