Nightwish-elokuva työllisti vain parikymmentä suomalaista

Kanadalaisten Scene Nation- ja Caramel Film -yhtiöiden yhdessä suomalaisen Solar Filmsin kanssa tuottama Nightwish-yhtyeen Imaginaerum-elokuva työllisti vain muutamia suomalaisia, vaikka Solar Filmsin osuus elokuvan tuotantokustannuksista oli Suomen elokuvasäätiön mukaan 897 040 euroa, josta Elokuvasäätiön tukea oli 430 000 euroa. Elokuvan merkittävimmät suomalaiset tekijät tuottajien Markus Selinin ja Jukka Helteen ohella olivat ohjaaja Stobe Harju, alkuperäisen tarinan Harjun kanssa laatinut Tuomas Holopainen ja yhtenä käsikirjoittajista toiminut Mikko Rautalahti.

Päätekijöiden lisäksi elokuvan lopputeksteissä on kreditoitu vain muutama suomalainen. Elokuvan näyttelijöistä suomalaisia on vain Ilkka Villi sekä Nightwish-yhtyeen jäsenet Holopainen, Jukka Nevalainen, Emppu Vuorinen ja Marko Hietala. Suomalaisista työryhmään lukeutuivat apulaisleikkaaja, visuaalisten erikoistehosteiden työnjohtaja sekä kymmenen muuta tekijää. Osa elokuvan jälkitöistä tehtiin Suomessa Generator Post-, Toxic Angel- ja Finnvox Studios -yhtiöissä. Sen sijaan elokuvan musiikkia oli tekemässä useampi suomalainen.

Myös monet muut yhteistuotantoelokuvat, joissa Suomi on ollut vähemmistötuottajamaana, on tuonut vain vähän töitä suomalaisille. Esimerkiksi Mikael Marcimainin Call Girl -filmin krediiteistä löytyy suomalaisia vain muutamia, mm. tuottajat Jarkko Hentula ja Olli Haikka, näyttelijä Outi Mäenpää ja grip Juha Niska. Imaginaerumin kanssa perjantaina Suomen-ensi-iltansa saavan Call Girlin tuotantokustannukset olivat 3,9 miljoonaa euroa, josta suomalaisen yhteistuottajan osuus oli alle 200 000 euroa ja siitäkin Elokuvasäätiön tuotantotukea oli 130 000 euroa.

ISSN 2342-3145. Avattu lokakuussa 2008. Noin 30 600 eri kävijää kuukaudessa (1/2024).