Solar Filmsin elokuvilla yli kolmanneksen osuus vuoden kotimaisista katsojista
Myrskyluodon Maija on vuoden suurin yleisömenestys. Kuva: Antti Rastivo / Solar Films
Solar Films Oy:n kolme tämänvuotista elokuvaa ovat keränneet yhteensä 688 095 katsojaa, eli enemmän kuin kolmanneksen kaikista vuoden 2024 kotimaisten ensi-iltaelokuvien katsojista, joita on Elokuvasäätiön tilaston mukaan tähän mennessä 1 818 626*.
Solar Filmsin katsojaosuus on huomattava siitäkin huolimatta, että merkittävä osa yhtiön viime vuosien elokuvahankkeista on saanut Suomen elokuvasäätiöltä kielteisen tuotantotukipäätöksen ja jäänyt toteutumatta.
Yhtiön tämänvuotinen tuotanto-ohjelmassa ei ole liiemmin omaperäisyyttä. Tiina Lymin ohjaaman Myrskyluodon Maijan pohjana ovat Anni Blomqvistin romaanit ja Åke Lindmanin niiden pohjalta ohjaama vuoden 1976 klassikkotv-sarja, jonka tunnusmusiikki soi myös uudessa valkokangassovituksessa.
Tarinan mukaan Myrskyluodon Maijan teeman säveltänyt Lasse Mårtenson kieltäytyi Viking Linen miljoonan euron tarjouksesta, kun laivayhtiö olisi halunnut käyttää sävelmää Ahvenanmaan-risteilyjensä tv-mainoksissa.
”Olisiko Sibelius myynyt Finlandiansa”, Mårtenson kysyi.
Tiina Lymin ohjaamasta ja Rauno Ronkaisen kuvaamasta Myrskyluodon Maijasta tuli vuoden ylivoimaisesti suurin yleisömenestys: elokuvan on nähnyt 469 200 suomalaista. Samalla se on Suomen kaikkien aikojen katsotuin ruotsinkielinen elokuva samoin kuin naisen ohjaama live action -elokuva.
Mielensäpahoittajan rakkaustarina on puolestaan jo neljäs filmatisointi Tuomas Kyrön romaanisarjasta. Mielensäpahoittaja Eskorttia etsimässä -elokuvan (2022) tapaan uusi osa on Mika Kaurismäen ohjaama ja Jari Mutikaisen kuvaama. Mielensäpahoittajat ovat Kaurismäen ainoat elokuvat, jotka hän on ohjannut renkinä vailla minkäänlaista osuutta tuottamiseen.
Uusimmalla Mielensäpahoittaja-elokuvalla on 174 908 katsojaa. Mielensäpahoittaja Eskorttia etsimässä -elokuvan 200 375:een katsojaan yltäminen jää haaveeksi.
Solar Filmsin kolmas tämänvuotinen elokuva on Vares X, joka olisi alkuperäisessä muodossaan eronnut huomattavasti lopullisesta teoksesta, mikäli Elokuvasäätiö olisi myöntänyt hankkeelle rahoitusta. Kun säätiön tuki jäi puuttumaan, elokuvan kuvausaikataulua supistettiin ja budjetti karsittiin minimiin. Sen seurauksena Aleksi Mäkelä luopui ajatuksesta ohjata elokuva, ja hänen sijastaan työhön palkattiin Tuukka Temonen, joka on tehnyt Solar Filmsille myös uuden Vares-televisiosarjan, joka ensiesitetään vuonna 2025.
Vares X on kerännyt 43 987 katsojaa, joka on selvästi vähiten kaikista kymmenestä Vares-elokuvasta. Elokuvan kuvasi Mikko Kaurio, joka on kuvannut myös Temosen Aika jonka sain -elokuvan (2020) – tosin tuolloin hänen sukunimensä oli Peltonen.
Ensi vuonna Solar Filmsiltä tulee ainakin kaksi elokuvaa, jotka ovat molemmat jatko-osia. Samuel Harjanteen esikoisenaan ohjaama Risto Räppääjä ja kaksoisolento saapuu teattereihin 14. helmikuuta ja Aleksi Mäkelän ohjaama Häjyt 2 puolestaan keskiviikkona 19. helmikuuta. Elokuvasäätiö myönsi kummallekin 500 000 euron tuotantotuen 50/50-tukena, joskin summa kattaa vain alle kolmanneksen elokuvien liki 1,7 miljoonan euron budjeteista.
*) Katsojaluvut 9.12. mennessä.