Ridley Scottin Napoleon tulee myös Suomen elokuvateattereihin – Scorsesen uutuuden ensi-iltapäivä vahvistui

napoleon1still
Robert De Niro ja Jesse Plemons elokuvassa Killers of the Flower Moon. Kuva: Apple Original Films

Ridley Scottin ohjaama Napoleon nähdään syksyllä myös Suomen elokuvateattereissa SF Studiosin levittämänä. Kaksi- ja puolituntisen suurelokuvan Yhdysvaltain-ensi-ilta on 23. marraskuuta, Suomen-ensi-illan tarkkaa ajankohtaa ei ole kerrottu.

Joaquin Phoenixin tähdittämä Napoleon on Apple Studiosin ja Scott Free Productionsin yhteistuotantoa, ja Apple TV+ on ostanut sen levitysoikeudet ennakkoon. Kuitenkin Napoleon saa ensin tavallisen teatterilevityksen, samaan tapaan kuin Martin Scorsesen uusin elokuva Killers of the Flower Moon, joka sekin on Apple TV+:n hankintoja ja jonka Finnkino levittää Suomessa.

Scorsesen kolmi- ja puolituntisen rikoselokuvan pääosia näyttelevät Leonardo DiCaprio, Lily Gladstone, Robert De Niro ja Jesse Plemons. Killers of the Flower Moonin Suomen-ensi-iltapäiväksi on vahvistunut 20. lokakuuta.

 

Napoleonin traileri:


Killers of the Flower Moonin traileri:

ISSN 2342-3145. Avattu lokakuussa 2008. Noin 30 600 eri kävijää kuukaudessa (1/2024).