4K UHD -arvostelussa Final Destination: Bloodlines (2025)
|
|
FINAL DESTINATION: BLOODLINES 1 tunti 50 minuuttia |
Neljännesvuosisata sitten alkaneen Final Destination -elokuvasarjan kuudes osa valmistui 14 vuotta edellisen jälkeen, mutta henki on sama kuin alussa. Elämään – ja kuolemaan – liian vakavasti suhtautuville sarjan elokuvat eivät sovi, eivät myöskään mielensäpahoittajille. Toki voisi pohtia, onko ihmisessä vikaa, jos nautiskelee viihdettä, jossa koko idea on näyttää mitä koomisempia tapoja kuolla?
Final Destination: Bloodlines alkaa oudolla epookkijaksolla, jossa autot, asut, musiikki ja kampaukset ovat yhdistelmä 1950-, 1960- ja 1970-lukuja. Kehnohkot CGI-tehosteet kruunaavat kehyskertomuksen, jonka ympärille loppu elokuvasta rakentaa: nuori nainen nimeltä Stefani (Kaitlyn Santa Juana) saa näiden uniensa kautta tietää etäisen isoäitinsä kykenevän näkemään vähän ennen h-hetkeä, kuinka ihmiset tulevat kuolemaan. Tämän näkynsä ansiosta isoäiti pelasti nuorena monia näköalatornin avajaisten juhlavieraista, mutta Kuolemaa – joka ei ole näissä elokuvissa uskonnollinen tai ihmismäinen ilmiö tai olento, eikä siihen oteta kantaa – ei voi huijata. Vuosikymmenten varrella viikatemies on napsinut näköalatornin avajaisista pelastuneita pois elävien kirjoista, ja nyt on Stefanin suvun vuoro.
Johtoajatuksena on se, miten pieni onneton sattuma voi synnyttää tapahtumien sarjan, jonka seurauksena joku kuolee mitä karmeimmalla ja yllättävimmällä tavalla.
Adam Steinin ja Zach Lipovskyn (Freaks) ohjaama Final Destination: Bloodlines on elokuvasarjan parhaimpia. Yksikään niistä ei ole kovin hyvä, mutta omassa hölmössä lajityypissään ne ovat kelpoa viihdettä kuoleman kustannuksella. Roolihahmot ovat paperinohuita, ei heidän kuolemastaan voi välittää, eikä CGI-tehosteissa ole kehumista (nyt kaikki veritehosteetkin ovat tietysti digitaalisia).
Tony Todd näyttelee elokuvassa viimeisen roolinsa ja lausuu viimeisen, itse keksimänsä repliikin, joka on komea loppu elokuvanäyttelijän uralle ja elämälle.



Osittain jopa 12K-tasoisena kuvatun elokuvan jälkityöt ja masterointi on tehty tietysti "vain" 4K-tasoisena.
| Tallennejulkaisu: |
|
Levittäjä: SF Studios / Warner Bros. |
