
Matti Kassilan vuonna 1950 ohjaama ja käsikirjoittama Maija löytää sävelen -elokuva perustui Suomen Filmiteollisuuden Ruotsista hankkimaan aiheeseen, jonka kirjoittajien nimet eivät ole olleet tiedossa sitten kaupantekohetken. Ruotsin- ja saksankielisestä käsikirjoituksesta filmattavan version laatinut Kassila sen enempää kuin Kansallinen audiovisuaalinen arkisto ei ollut tietoinen alkuperäisten käsikirjoittajien henkilöllisyydestä. Tiedossa olleet faktat olivat kauppasumma, ostotapahtuman ajankohta, välittäjänä toimineen agentuurin nimi sekä se, että teksti oli kahden Itävallasta Ruotsiin paenneen juutalaismiehen käsialaa.
Välittäjänä kaupassa toimi pitkän historian omaava tukholmalainen Arvid Englind AB -agentuuri, jolta tiedustelimme Maija löytää sävelen -elokuvan alkuperäiseen käsikirjoitukseen liittyviä tietoja. Isoisänsä työtä jatkava Christer Englind ryhtyi selvittämään asiaa firman arkistosta, josta löytyi tieto Suomen Filmiteollisuudelle vuonna 1950 myydystä käsikirjoituksesta nimeltään Maja und Frau Musica. Kun kauppasumma, ajankohta, ostaja sekä osittain käsikirjoituksen nimikin täsmäävät, voidaan olla varmoja mysteerin ratkeamisesta ja Kassilan filmin alkuperäiskäsikirjoituksen tekijöiden henkilöllisyydestä. He ovat itävaltaissyntyiset Adolf Schütz ja Paul Baudisch.
Schütz (1900–1974) kirjoitti sekä kirjoja, näytelmiä että elokuvia, tehden ensimmäisen filminsä jo vuonna 1922. Erityisen tunnettuja yksikään hänen käsikirjoittamistaan elokuvista ei ole, vaikka hän työskenteli sekä Itävallassa että Ruotsissa. Schützin osittain kirjoittamista elokuvista tunnetuimpia lienevät Rolf Husbergin Laila (1958) ja Hampe Faustmanin Pohjolan Robin Hood (1946). Schützin kanssa, mutta myös omillaan kirjoittaneen Baudischin (1899–1977) töistä tunnetuimpia ovat ruotsalaiset Sotilas Pommi -komediat. Schützin ja Baudischin salanimillä käsikirjoittama, Rune Carlstenin vuonna 1943 ohjaama Anna Lans -draama filmattiin uudelleen Suomessa vuonna 1948 Ville Salmisen ohjaamana Haaviston Leeninä, jonka Suomen Filmiteollisuus tuotti. On siis mahdollista, että tuottaja T. J. Särkkä löysi Maija löytää sävelen -elokuvan alkuperäiskäsikirjoituksen tätä kautta.
Tänä päivänä Matti Kassila toteaa käsikirjoituksesta, että hänelle, ”nuorelle ohjaajalle oli hyvä, että Särkkä löysi sen ja että hän antoi sen minulle, se oli luottamuksenosoitus”. Tekstistä filmattavan version tehnyt Kassila kertoo nähneensä saksan- ja ruotsinkielisestä käsikirjoitustekstistä sen olleen ammattimiesten työtä, vaikka hänellekään ei alkuperäisten kirjoittajien nimiä kerrottu. Hänen mukaansa tekstissä oli ”Pygmalion-asetelma: sivistymätön tyttö sivistyy. Toisaalta siinä oli 'hullunkurinen perhe' kuten Frank Capran filmissä Komedia meistä ihmisistä [You Can't Take it With You, 1938]”. Kassilan filmi kertoo nuoresta Maijasta (Leena Häkinen), ongelmiin ajautuneesta naisesta, joka löytää uuden suunnan elämäänsä päästyään piikatytöksi erään musikaalisen perheen talouteen. Sävelen lisäksi Maija löytää myös rakkauden Martti Katajiston muodossa.
Maija löytää sävelen -elokuvan alkuteksteissä alkuperäiskirjoittajat on jätetty mainitsematta, kun taas Kassilan käsikirjoituskrediitti on annettu keksitylle Toivo Mattila -nimelle, joka oli yhdistelmä tuottaja Toivo Särkän ja Matti Kassilan nimestä. Todellisuudessa Särkkä ei osallistunut elokuvan käsikirjoitustyöhön.
Ahti Sonnisen musiikista ja Rakel Laakson sivuosaroolista Jussit voittanut Maija löytää sävelen -elokuva on julkaistu DVD:llä Finnkinon toimesta.
ISSN 2342-3145. Avattu lokakuussa 2008. Noin 30 600 eri kävijää kuukaudessa (1/2024).