Gilda (1946) [Blu-ray]
GILDA
Yhdysvallat 1946
Ohjaus: Charles Vidor
Käsikirjoitus: Marion Parsonnet, Jo Eisinger, E.A. Ellington
Tuotanto: Virginia Van Upp
Pääosissa: Rita Hayworth, Glenn Ford, George MacReady
1 tunti 50 minuuttia
Vuonna 2013 restauroitu Gilda on erittäin tärkeä ja harvinainen Blu-ray-julkaisu näinä aikoina, kun levittäjät ja kauppiaat tuntuvat molemmat syljeksivän fyysisiä elokuvatallenteita päin. Gilda kun sattuu olemaan klassikko ja vieläpä peräti 1940-luvun ulkomainen filmi, jollaisia ei viime vuoden tai kuluvan vuoden aikana ole julkaistu BD:nä kuin tämä yksi ja ainoa.
1940-luvun elokuvaksi erittäin poikkeuksellisesti naisen tuottama Gilda sijoittuu sodanjälkeiseen Buenos Airesiin. Sinne on saapunut monenlaista väkeä, mm. Ballin Mundson (George MacReady) ja Johnny Farrell (Glenn Ford), jotka kohtaavat toisensa öisessä satamassa. Johnny on juuri voittanut uhkapelissä sievoisen summan rahaa ja on vähällä päästä sekä omaisuudestaan että hengestään, mutta Mundson ehtii hätiin. Kaksikko tapaa pian uudelleen Mundsonin omistamalla kasinolla, josta tulee Johnnyn uusi työpaikka. Pian hän on Mundsonin oikea käsi, luottomies ja paras ystävä, jonka apuun Mundson voi aina turvautua.
Hyvin sujuva yhteistyö alkaa vaikeutua, kun Mundson esittelee Johnnylle tuoreen vaimonsa, Gildan (Rita Hayworth). Alusta alkaen näiden kahden välit ovat kylmääkin kylmemmät. Johnny yrittää keskittyä yhä vaikeutuviin liikeasioihin, jotka tuntuvat kiinnostavan eritoten Buenos Airesiin muuttaneita saksalaisia, mutta hänen tehtävänään on myös pitää silmällä Gildaa, joka juoksentelee ympäri kaupunkia vieraiden miesten seurassa.
Gilda on alusta alkaen positiivisella tavalla tyypillinen 1940-luvun film-noir-elokuva. Sittemmin ohjaajaksi ryhtyneen Rudolph Matén (300 spartalaista, Kuollut jo saapuessaan) komeasti kuvaama ja Charles Vidorin ohjaama elokuva alkaa kekseliäästi kuvatulla nopanheittokohtauksella, jonka aikana jo kuullaan Johnnyn jälkiviisas kertojaääni. Johnny siis tietää, mitä tarinassa tulee tapahtumaan, mutta ei sitä katsojille paljasta. Epäselväksi jää, miten paljon tarinasta on nimenomaan Johnnyn omaa tulkintaa tapahtuneista, mutta kun juoni on lopulta niin yksinkertainen, ei kertojan puolueellisuuden pohdinta ole kovin mielekästä.
Lähes kokonaan sisätiloissa kuvatussa elokuvassa ensimmäinen muualla kuin studiossa otettu ulkokuva nähdään reilusti yli tunnin jälkeen, jolloin hitaasti etenevä heppoinen tarina alkaa jo painaa. Käsikirjoitus ei ollut päätä huimaava monessa muussakaan film-noir-klassikossa, mutta Gildan suurin heikkous on sen tarinan venyttäminen peräti 110 minuuttiin.
Film-noirin-tunnusmerkit ovat siis selvästi Gildassa nähtävillä. Päähenkilö on mies, jonka kertojaääni kertaa hiljattaisia tapahtumia. Mukana on epätavallinen paikka ja aika, sodanjälkeinen Argentiina – ja ennen kaikkea mukana on kohtalokas nainen. Hayworth on upea ilmestys, ja tätä mieltä on selvästi ollut myös ohjaaja Vidor, joka esittelee tähtensä hyvin yksinkertaisella, mutta tehokkaalla kuvalla, jossa Hayworth nostaa päänsä ja heilauttaa tukkansa kasvojensa yli. Johnny on myytyä miestä ja niin oli varmasti moni muukin. Hayworthin tulkinta Gildasta on yllättävän seksikäs jopa 1940-luvun film-noirin kohtalokkaaksi naiseksi.
Jos elokuvan parasta roolisuoritusta etsitään, on siitä ehdottomasti vastuussa Glenn Ford, jolle Gilda oli ensimmäinen elokuva kolmeen vuoteen. Puolustusvoimien palvelukseen sodan aikana lähtenyt Ford tekee yhden pitkän filmiuransa mieleenpainuvimmista roolisuorituksista, joka muistuttaa siitä, ettei Ford ollut pelkästään lännenelokuvien tähti. Kolmatta pääosaa näyttelevä MacReady jää auttamatta Fordin ja Hayworthin varjoon.
Ohjaaja Vidorin ja Hayworthin yhteistyö alkoi The Lady in Question -komedialla vuonna 1940 ja jatkui Kansikuvatytöllä (1944), Gildalla (1946) ja Carmen – mustalaisella (1948). Näistä kolme viimeistä olivat suuria yleisömenestyksiä ympäri maailman, eikä ihme: Hayworth oli täysiverinen filmitähti, ja vihdoinkin hänen huippuvuosiensa tuotantoa julkaistaan Suomessa teräväpiirtoformaatissa.
LISÄMATERIAALI
16-minuuttinen dokumentintapainen, jossa Martin Scorsese ja Baz Luhrmann (pääasiassa Luhrmann) kertovat mielipiteitään Gildasta.
BLU-RAY-JULKAISU
Julkaisija: | Universal Sony | |
Tekstitys: | Suomi, norja, tanska, ruotsi | |
Ääni: | DTS-HD Master Audio 1.0 | |
Kuva: | 4:3 (1.33:1), mv | |
Levyjä: | 1 |