Ohjelmatiedot päivitetty viimeksi 23.11. Muutokset mahdollisia.

Ohjelmien alkamisaika saattaa muuttua lähempänä esitysajankohtaa.

tv1

Yle TV1 maanantai 25.11.2019
13.30–15.00 Tuomari Martta (1943, Hannu Leminen)

Yle TV1 tiistai 26.11.2019
13.20–14.50 Miehen kunnia (1943, Ilmari Unho)

Yle TV1 keskiviikko 27.11.2019
13.20–14.45 Särkelä itte (1947, Orvo Saarikivi)

Yle TV1 torstai 28.11.2019
13.20–14.35 Amor hoi! (1950, Hannu Leminen)

Yle TV1 perjantai 29.11.2019
13.20–14.48 Halveksittu (1939, Jorma Nortimo)

Yle TV1 maanantai 02.12.2019
13.10–14.54 Juha (1956, Toivo Särkkä)

Yle TV1 tiistai 03.12.2019
13.10–15.00 Vaivaisukon morsian (1944, Toivo Särkkä)

Yle TV1 keskiviikko 04.12.2019
13.20–14.30 Kenraalin morsian (1951, Ville Salminen)

Yle TV1 torstai 05.12.2019
13.05–15.00 Runon kuningas ja muuttolintu (1940, Toivo Särkkä & Yrjö Norta)

Yle TV1 perjantai 06.12.2019
10.05–11.50 Seitsemän veljestä (1939, WIlho Ilmari)

Yle TV1 maanantai 09.12.2019
13.20–15.00 Pimeänpirtin hävitys (1947, Ilmari Unho)

Yle TV1 tiistai 10.12.2019
13.20–15.00 Rosvo Roope (1949, Hannu Leminen)

Yle TV1 keskiviikko 11.12.2019
13.20–14.55 Tukkijoella (1951, Roland af Hällström)

Yle TV1 torstai 12.12.2019
13.20–14.40 Koskenkylän laulu (1947, Ilmari Unho)

Yle TV1 perjantai 13.12.2019
13.20–14.45 Nina ja Erik (1960, Aarne Tarkas)

Yle TV1 maanantai 16.12.2019
13.00–14.55 Nummisuutarit (1938, Wilho Ilmari)

Yle TV1 tiistai 17.12.2019
13.20–14.48 Vihreä kulta (1939, Valentin Vaala)

Yle TV1 keskiviikko 18.12.2019
13.20–14.45 Poikamiespappa (1941, Orvo Saarikivi)

Yle TV1 torstai 19.12.2019
13.15–14.46 Kuisma ja Helinä (1951, Ilmari Unho)

Yle TV1 perjantai 20.12.2019
13.20–14.40 Härmästä poikia kymmenen (1950, Ilmari Unho)

Yle TV1 maanantai 23.12.2019
13.25–15.00 Erehtyneet sydämet (1944, Eero Leväluoma & Erkki Uotila)
21.00–22.30 Joulumaa (2017, Inari Niemi)

Yle TV1 tiistai 24.12.2019
20.45–22.30 Tähtitaivas talon yllä (2012, Saara Cantell)

Yle TV1 keskiviikko 25.12.2019
13.30–15.05 Prinsessa Ruusunen (1949, Edvin Laine)

Yle TV1 torstai 26.12.2019
13.25–14.35 Kukonlaulusta kukonlauluun (1955, Aarne Laine)
15.05–16.32 Joulumaa (2017, Inari Niemi)
20.55–22.40 Ihmisen osa (2018, Juha Lehtola)

Yle TV1 perjantai 27.12.2019
11.00–12.41 Tähtitaivas talon yllä (2012, Saara Cantell)
13.35–14.44 Kahden ladun poikki (1958, Armand Lohikoski)

tv2

Yle TV2 sunnuntai 17.11.2019
12.45–14.25 Ollaan vapaita (2015, Oskari Sipola)

Yle TV2 keskiviikko 20.11.2019
21.00–22.40 Miehen työ (2007, Aleksi Salmenperä)

Yle TV2 lauantai 23.11.2019
22.45–00.25 Miehen työ (2007, Aleksi Salmenperä)

Yle TV2 keskiviikko 27.11.2019
21.00–22.35 Isänmaallinen mies (2013, Arto Halonen)

Yle TV2 lauantai 30.11.2019
23.00–00.35 Isänmaallinen mies (2013, Arto Halonen)

Yle TV2 keskiviikko 04.12.2019
21.00–22.40 Blackout (2008, JP Siili)

Yle TV2 lauantai 07.12.2019
23.40–01.25 Blackout (2007, JP Siili)

Yle TV2 tiistai 24.12.2019
15.15–16.35 Niko – lentäjän poika (2008, Michael Hegner ja Kari Juusonen)

Yle TV2 keskiviikko 25.12.2019
15.20–16.35 Niko 2 – lentäjäveljekset (2012, Kari Juusonen ja Jorgen Lerdam)
18.00–19.10 Onneli, Anneli ja salaperäinen muukalainen (2017, Saara Cantell)
20.05–21.10 Elvis & Onerva (2019, Mikael Syrjälä)

Yle TV2 torstai 26.12.2019
12.15 Myrsky (2008, Kaisa Rastimo)
13.55 Rölli – hirmuisia kertomuksia (1991, Olli Soinio)
15.15–16.35 Me Rosvolat (2015, Marjut Komulainen)
18.00 - 19.20 Onnelin ja Annelin talvi (2015, Saara Cantell)

yleteemafem
Yle Teema & Fem tiistai 26.11.2019
21.55–23.15 Kainuu 39 (Pirjo Honkasalo & Pekka Lehto, 1979)

Yle Teema & Fem tiistai 03.12.2019
21.55–23.40 Äideistä parhain (2005, Klaus Härö)

Yle Teema & Fem perjantai 06.12.2019
12.00–14.51 Tuntematon sotilas (1955, Edvin Laine)

Yle Teema & Fem tiistai 17.12.2019
22.00–23.35 Vartioitu kylä 1944 (1978, Timo Linnasalo)

Yle Teema & Fem maanantai 23.12.2019
22.25–23.52 Leijat Helsingin yllä (2001, Peter Lindholm)

Yle Teema & Fem tiistai 24.12.2019
21.55–23.30 Mies vailla menneisyyttä (2002, Aki Kaurismäki)

Yle Teema & Fem lauantai 28.12.2019
12.00 Niskavuori (1984, Matti Kassila)
13.55 Koirankynnen leikkaaja (2004, Markku Pölönen)
15.35–17.49 Elämän vonkamies (1986, Mikko Niskanen)

Poikki! – toteutumattomat kotimaiset elokuvat

Ensi-illat

Perjantai

 

Lisää ensi-iltoja

Seuraavat kotimaiset:

nakemiinneuvostoliittojuliste viimeisetjuliste neitiaikajuliste

Lisää kotimaisia ensi-iltoja